3D Modelleme Nedir?

İngilizceden dilimize benzer bir teknoloji ile geçen 3d modelleme tasarımlarınızı bilgisayar ortamında üç boyutlu hale getirmeye denir. Sanal ortamda gerçek ölçüleriyle benzer hatta birebir derinlik oluşturma işlemidir.

3d modelleme yaparken kolaylıkla kullanabileceğimiz birçok program vardır.

Bu programlardan bazıları; 3ds Max, Maya, Cinama 4d, Softimage, Rhino, Houdini. Bu programlar ve bunlara benzer birçok modelleme arayüzü mevcuttur. Neredeyse gerçeğinden ayrılmaz mimari görselleştirmeler yapabildiğimiz 3d modellemede aynı zamanda insansı figürler de oluşturulabilir.
3d modelleme, günümüzde üretim sürecini hızlandıran ve tasarımı oldukça iyileştiren bir işlemdir. Son zamanlarda çoğu tasarım üretime geçmeden önce, ürünleri konumlandıracağımız yerler ile ilgili ölçüleri almamıza, var olan hataları kapatmak konusunda ve sahip olduğu gerçeklik simülasyonu ile 3d modellemeyi işleme alarak pazarları yoklamaktadır.
3d modelleme güzel olduğu kadar zor bir işlemdir ve kendi içinde de parçalara ayrılmaktadır. Bu nedenle 3d modelleme yapabilmek için uzun süren bir eğitim ve tecrübe desteğine ihtiyaç duyar.