3D Mimari Görselleştirme ve Avantajları

Bir nesne ya da ürünün gerçekliğini kaybetmeden, üzerine uygulanan bilgisayar programları aracılığıyla grafik programına aktarılmasına 3d mimari görselleştirme denir.
Ele alınan nesnenin gerçek halinden ayırt edilmemesi için üzerine ışıklandırma, renklendirme vb. yapılması işlemidir. Pratik ve güzel gibi görünen bu işlem aslında oldukça zordur ve yapım aşamasına uzun bir zaman ayrılması gerekir. 3d mimari görselleştirme genellikle bu alanda eğitim görmüş, kendini geliştirmiş uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu alanda uzmanlık kazanmış kişilerin çoğunlukla çalışma alanı binalardır.

3d mimari görselleştirmenin birçok avantajı vardır. Henüz binalar yapım aşamasındayken, hatta bitmemişken, nasıl görüneceğine dair gerçekçi bir bilgi verir.
Özellikle inşaat sektöründe işe yarayan bu uygulama, yapılardaki beğenilmeyen yerler hakkında bir ön izleme sağladığı için önceden önlem almayı ve inşaat sonrası oluşabilecek hataları neredeyse hiçe indirmiştir. 3d mimari görselleştirme sayesinde binalar daha inşaat halindeyken satışa sunulabilmektedir.