Güncellendi
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için Teşekkürler

AjansCode Günümüzün web trendi

Günümüzün web trendi

Paylaş

Günümüzün web trendi
Günümüzün web trendi

Aslında “trend” dediğimiz şey, sadece gelip geçici bir moda olarak ifade edebileceğimiz bir kavramken, günümüzün web trendi olan sosyal medya sayesinde, internet dünyasında bambaşka bir anlam kazanarak kalıcı bir yer edindi. Myspace ile birlikte küçük bir eğlence olarak hayatımıza giren sosyal medyanın, Facebook ve Twitter‘la birlikte geldiği noktaya bakın. Artık neredeyse günlük hayatımızın tamamına hakim olan ve maddi değerleri milyarlarca dolarla ifade edilen bu siteler sayesinde, sürekli olarak çevrimiçi yaşayan insanlar haline geldik. Sosyal medya internet dünyasında  o kadar önemli bir rol oynuyor ki, Google gibi dünyanın en büyük arama motoru bile bu trende ayak uydurmak için algoritmasını sosyal medyaya göre yeniden uyarlayarak güncelledi. Sosyal medyanın bir parçası diyebileceğimiz bloglar da günümüzün diğer önemli web trendini oluşturuyor. Neredeyse bütün internet kullanıcılarının bir blogunun olması, içerik yönetim sistemlerinin önünü açarak, WordPress’i dünyanın en çok kullanılan CMS‘i haline getirdi.

Sonuç olarak, daha uzun bir süre hayatımızda yer alacağı kesinleşen sosyal medya ve içerik yönetim sistemlerini iş alanımıza dahil etmek, biz web tasarımcıların geleceğini garanti altına almak açısından doğru bir adım olacaktır.

Ayrıca arayüz tasarımı konusunda da kendimizi yenilememiz gerektiğinden, web tasarım trendlerine de göz atmamızda fayda var.

Şu anda ve gelecekte tasarım trendleri
Görsel anlamda sürekli değişen web tasarım trendlerini yakından takip etmek ve uygulamak da bizim güncel kalmamızı ve kendimizi otomatik olarak geleceğe hazırlamamızı sağlayan bir çalışma şeklidir. Web tasarımda şu sıralar en çok göze batan trendleri dikkate alarak, en azından bir kaç yıl bu konuda nelere önem vereceğimizi anlayabiliriz.

Web sitelerine kişilik kazandırma
Bu konuyu “Özgünlük” başlığı altında da toplayabilirdik aslında. Ama tam olarak söylemek istediğim şey özgünlükten ziyade, web sitelerine kendine has özellikler katarak bir kişilik kazandırmak. Transparan flash animasyonlarla yapılmış hareketli ve sesli site asistanları, karikatürize yaratılmış site maskotları ya da tamamıyla illüstrasyon tekniğiyle hazırlanmış site arayüzleri ile siz de zaman zaman karşılaşıyorsunuzdur. Belki de bu çalışmalar gelecekte yapay zekaları ile isteklerimize ve ihtiyacımıza göre bizi yönlendirecek olan sitelerin ilk ve en ilkel adımıdır. Önem vermekte ve bu tarz web tasarım çalışmalarının içinde yer almakta fayda var.

Web teknolojilerinin yakın geleceği
Web 3.0‘a yavaş yavaş giriş yapmaya başladığımız şu dönemde, mevcut kodlama ve programlama dilleri, çok yakın bir gelecekte yeni nesil web siteleri için yetersiz ve ilkel kalacak. Peki bir süredir adlarını duyduğumuz, hatta bazı sitelerde kullanıldığını gördüğümüz yeni web teknolojilerini ne kadar tanıyorsunuz?